fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Can Erbaş

  Lise 1 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 1 konularına erişebilirsiniz.  
   
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)lise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları

TÜMSEK AYNA

 

 

LİSE 1 KONULARI

Madde ve Özellikleri

madde - hacim -kütle - özkütle - ağırlık - esneklik

Madde ve Isı

ısı ve sıcaklık - termometreler - sıcaklık değişimi - ısı alışverişi - hal değişimi - genleşme - ısının yayılması

Optik

ışığın yayılması - aydınlanma - düzlem ayna - çukur ayna - tümsek ayna - kırılma - mercekler - renkler

 

konuyla ilgili ders videosunu izlemek için tıklayınız

Yukarıdaki butona bastığınızda çıkan simulasyonda mercek yerine aynayı işaretlediğinizde çukur aynada görüntü oluşumu ile ilgili bir program çıkacak. Üzerinde + yazan butona bastığınızda odak uzaklığı eksi olacak. Yani tümsek aynaya dönüşecek. Cismin ucunu fareyle tutup sürükleyin, bilgisayar otomatik olarak görüntüyü çizsin.

interaktif Optik Testi          Çözümlü OPTİK soruları

Tümsek ayna da asal eksene paralel gelen ışının uzantısı odaktan geçer. Işığın izlediği yolun tersi de doğru olacağından; uzantısı odaktan geçen ışın asal eksene paralel yansır. (sağdaki animasyon)
Uzantısı merkezden geçen ışın kendi üzerinden geri yansır (yani uzantısı merkezden geçen ışın, uzantısı merkezden geçecek şekilde yansır). Tepe noktasına gelen ışın, asal eksenle eşit açı yaparak yansır.
Asal eksen üzerinde bir noktadan gelen ışın ayna ile odak arasından geçer  

 

Simulasyon 1 : tümsek aynada ışınlar  

Simulasyon 2:Tümsek ayna  

Video 2: Tümsek aynada yansıma

Video 3: Tümsek aynada yansıma

 

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

Bu eğitim öğretim sitesinin amacı lise 1, lise 2 lise 3 ve lise 4 öğrencilerinin lise seviyesinde okula yönelik fizik bilgi, kavrama ve soru gereksinimini karşılamaktır. Ayrıca ÖSS fizik için konu anlatımları ve sorulara da yer verilmiştir. Bu siteden lise ve ÖSS fizik dersi için ödev hazırlayan lise öğrencileri ve dönem ödevi tez hazırlayan üniversite öğrencileri yaralanabilir. Okula yönelik fizik derslerinde ve dershaneye yönelik ÖSS hazırlık programlarına yardımcı bir kaynaktır. lisefizik.com eğitim öğretim kurumlarında sıklıkla kullanılmaktadır ve lise öğrencileri dönem ödevi ve projelerinde sıklıkla kullanmaktadır. Sitede okul ve dershaneye yönelik konu anlatımları ve test soruları güncellenmektedir. Özel eğitim öğretim kurumlarında kullanıldığından ve lise öğrencileri tarafından çok ziyaret edilen bir site olduğundan, okul, dershane, özel ders, test, eğitim öğretim siteleri, kitap, soru, kırtasiye, mp3, oyun, ödev gibi veya matematik, kimya, biyoloji web sayfalarının reklamlarına uygundur.

matematik fizik özel ders , video