fizik - lise - konu anlatımı - soru çözümü
Kadir Can Erbaş

  Lise 4 sayfamızdasınız. Alttaki linkleri tıklayarak istediğiniz sınıfa ait konulara ulaşabilirsiniz. Soldaki linklerden Lise 4 konularına erişebilirsiniz.  
  lise öğrencileri için fizik soru test çözüm konu anlatım  
   
lisefizik.com anasayfalise 1. sınıf fizik dersi konularılise 2. sınıf fizik dersi konularılise 3. sınıf fizik dersi konularılise 4. sınıf fizik dersi konuları (Şimdi buradasınız.)

YÜKLÜ PARÇACIKLARA ETKİ EDEN KUVVET

 

fizik ders videoları

 

LİSE 4 KONULARI

Manyetizma

mantetik kutuplar - manyetik alan - manyetik akı -

Elektromanyetik indüksiyon

akımın manyetik etkisi - manyetik kuvvet -indüksiyon emksı - alternatif akım

Dalga hareketi

dalgalar - su dalgaları - sarmal yaylar - girişim - faz farkı

Işık Teorileri

ışığın dalga modeli - fotoelektrik - ışığın tanecik modeli - foton -

Atom Teorisi

elektromanyetik dalagalar - enerji düzeyleri - bohr atom modeli - emisyon - lazer

Yüklü Parçacıkların Elektrik Alandaki Hareketi

yüklü parçacıklara etki eden kuvvet - parçacıkların hız ve ivmeleri - parçacıkların yörüngeleri - ossiloskop - e/m nin tayini

Güneş Enerjisi

güneş enerjisinin kaynağı - güneş spektrumu - güneş pilleri

 

internet üzerinden canlı olarak özel ders alabilirsiniz.

Yüklü parçacıklar birbirlerine elektrostatik kuvvet dediğimiz özel bir kuvvet uygulayan parçacıklardır. Bu parçacıklara en iyi örnek atom içinde bulunan elektron ve protonlardır. Bu tür parçacıklar elektrik alan yerleştirildiğinde, + yüklü olanlara elektrik alan yönünde, - yüklü olanlara elekrik alana zıt yönde kuvvet etki eder. Düzgün bir elektrik alan elde etmek için zıt yüklü paralel levhalardan yaralanıldığını lise 2 konularından biliyoruz.

Elektron tabancasından çıkan elektronlar önce dik paralel levha sayesinde hızlanıyor. Sonra yatay paralel levhaların elektrostatik kuvveti sayesinde sapıyor. Paralel levhaların gerilimleri değiştirilerek bu sapma kontrol edilebilir. Yani elektronun nasıl bir yörünge izlemesi gerektiği veya nereye çarpması gerektiği belirlenebilir.
 

Paralel bir levhayı V gerilimi altında yüklersek levhalar arasında elektrik alan oluşur. Bu elektrik alan E=V/d denklemi ile bulunur. (d:Levhalar arası uzaklık)

Yüklü cisme etki eden elektrostatik kuvvet F=q.E formülüyle bulunur. F=m.a olacağından q.E=m.a yazılır. Buradan cismin ivmesi yalnız bırakılırsa, a=q.E/m olur. Buradan bulunan ivmeye ve cismin ilk hızına göre, cismin hareket denklemleri yazılabilir.

Yüklü bir parçacığa etki edebilecek diğer bir kuvvet de manyetik kuvvettir. Ortamda bir manyetik alan varsa, cisme manyetik kuvvet de etki eder.

Ayrıca yüklü parçacığın ağırlığından ötürü birde yerçekimi kuvveti etki edebilir. G=m.g dir. Çoğu durumda parçacığın ağırlığı ihmal edilir. Yani yukarıda saydığımız diğer kuvvetler ağırlığıa nazaran çok büyükse, yerçekiminin etkisi ihmal edilebilir.

Cisme etki edebilecek bu üç kuvvetin bileşkesi cismin ivmesini belirler. Fnet = m.a

İnternet üzerinden ders anlatım videoları

üniversite, fizik, matematik, kalkülüs, calculus, diferansiyel denklemler

e-mail: kadir_can_erbas@yahoo.com

fizik ders videoları

 

matematik fizik özel ders , video